Pękające naczynka na nogach — jak się ich pozbyć?
Zastosowanie lasera na uszkodzone naczynia i zmiany naczyniowe na nogach
Zabieg medycyny estetycznej, którego celem jest zniwelowanie pękających naczynek na nogach, polega na miejscowym zastosowaniu lasera. Jego skoncentrowana wiązka jest emitowana przez urządzenie na dwóch różnych długościach, dzięki czemu jednocześnie oddziałuje na naczynia znajdujące się głębiej, jak i płycej pod powierzchnią skóry.
Laserowe zamykanie naczynek powoduje podgrzewanie hemoglobiny znajdującej się we krwi przepływającej przez uszkodzone naczynka. W ten sposób dochodzi kolejno do uszkodzenia ich ścian, a także odparowania znajdującego się wewnątrz nadmiaru wody. Proces ten doprowadza do tego, iż uszkodzone naczynko zostaje usunięte z organizmu w wyniku przemian metabolicznych.
W zależności od tego, jak bardzo zaawansowane są zmiany naczyniowe na nogach, może okazać się konieczne kilkukrotne przystąpienie do zabiegu w określonych odstępach czasu.
Należy także zaznaczyć, iż laser, mimo że powoduje podgrzanie komórek naczyń krwionośnych, nie doprowadza do poparzeń ani powstawania ran. Jednocześnie urządzenie schładza obszar skóry poddawany całej procedurze.
Jak przygotować się do zabiegu?
Sam zabieg zajmuje maksymalnie kilkanaście minut. W trakcie jego przeprowadzania niektórzy pacjenci odczuwają niewielkie szczypanie, gdy dochodzi do emitowania wiązki laserowej.
Przed zabiegiem lekarz rozmawia z pacjentem o jego stanie zdrowia i upewnia się, że nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia terapii. Ważne, aby w dniu zabiegu ogolić całą powierzchnię ciała, na którą ma zostać ukierunkowany laser. Należy także przynajmniej miesiąc wcześniej zaprzestać opalania, korzystania z solarium i samoopalaczy. Ważne, aby zrezygnować również z kosmetyków i preparatów zawierających retinol. W dniu zabiegu pacjent nie powinien spożywać alkoholu.
Jak postępować po laserowym zamykaniu naczynek na nogach?
Po zabiegu przez pierwsze dwa tygodnie pacjenci powinni zrezygnować z korzystania ze środków i zabiegów o działaniu złuszczającym. Mowa tutaj zarówno o peelingach chemicznych, jak i mechanicznych metodach usuwania martwego naskórka. Skóra potrzebuje bowiem czasu do regeneracji.
Postępowanie pozabiegowe obejmuje również unikanie alkoholu, nadmiernego wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, opalania i korzystania z basenu. Ważne, by odłożyć na dalszy termin inne zabiegi kosmetyczne.
Jeżeli skóra zacznie się łuszczyć, pacjent powinien powstrzymać się od jej drapania i pocierania — również wtedy, gdy widoczne będą miejscowe strupki. Zachowanie wysokiego poziomu higieny, nawilżanie skóry, a także stosowanie delikatnych, zaleconych kosmetyków pielęgnacyjnych przyspieszy proces regeneracji.
Jakie są efekty zabiegu?
Już po pierwszym zabiegu pacjent zauważa zmniejszenie rumienia, a także widoczności pojedynczych naczynek krwionośnych na nogach. Jeśli jednak zmiany miały charakter zaawansowany, będzie konieczne powtórzenie całej procedury kilkukrotnie. W ten sposób można zniwelować występowanie rozproszonych zaczerwienień.
Ważne, aby po zabiegu, jak i po okresie rekonwalescencji dbać o skórę, a jeżeli zmiany mają podłoże chorobowe — kontynuować leczenie. Usunięcie naczynek ma charakter stały, jednak w razie narażenia skóry na oddziaływanie na nią szkodliwych czynników może dojść do pęknięcia kolejnych naczyń. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o zabiegu, umów się na konsultację w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Arte Derm w Józefowie.
Zostaw komentarz